15 June 2008

Kümme võrdub kaks


Risttee koguduses algas jutlusteseeria "Kümme võrdub kaks". See "uus matemaatika" viitab kümnele käsule - ja sellele, mida Jeesus ütleb tema poolt sõnastatud kaksikkäsus: "Armasta Jumalat üle kõige ja oma ligimest nagu iseennast".


Kümmet käsku jagavad nii juudid, islamiusulised kui kristlased - igaüks oma kontekstis. Osvald Tärk, omaaegne silmapaistev teoloog on öelnud, et kümnes käsus on kogu inimkonna kõlbelise korra alged. Huvitav, et leida võib igasuguseid käsulaudu - näiteks kümme käsku internetikasutajale, kümme käsku mobiilitelefonikliendile ja muud sellist. Meisse on vist istutatud soov asju kontsentreeritult sõnastada.


Väike probleem nende käskudega kah. Ega käsud meile kellelegi ju nii hirmsasti ei meeldi. Vahest peaks 2. Moosese raamatu 20. peatüki teksti nimetama hoopis elujuhisteks. Aga sisu jääb ikkagi samaks.


Paar kommentaari. Vahest on neis universaalsetes juhistes tegelikult vabastav, mitte kammitsev mõju. Nagu liikluseeskirjade tundmine ja järgimine vabastab. Või nagu keelereeglite teadmine vabastab ennast hoopis paremini väljendama. Juhised-reeglid ei pruugi olla takistavad, vaid vabastavad.


Teiseks mõtlen ma, et see, kes piirdub ainult kümne käsu uurimise, isegi järgmisega, paneb "kõvasti puusse". Need pole mõeldud enese õigema ja paremana tundmise soodustamiseks, vaid tegelikult suhete soodustamiseks - Jumalaga, kaasinimestega. Sellepärast tuleb vaadata käsusõnade taha. Neid järgida, aga mitte sellega piirduda. Sest kes neisse takerdub, see muutub kergesti kibestunuks, eneseõigeks ja teisei süüdistavaks.


Sellepärast tasub järele mõelda - mida ikkagi tähendab, et kümme võrdub kaks...