Tänane külalisest kirjutaja on pärit taas Pärnust. Tegemist on praeguse EKB Liidu presidendiga, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpetaja, pastori ja abikaasa Joosep Tammoga. Hüva lugemist!
Elame väga suure osa oma elust ooteruumides, ikka selleks, et kuhugi jõuda. Vahel on see lootuse, vahel lootusetuse ruum.
Prantsuse entoloog Marc Auge on juhtinud tähelepanu uuele seni vähetuntud ruumile. Ta nimetab seda üha kasvavat ümbrust Mitte-kohaks, ehk transiitruumiks. Me läbime oma argielus üha rohkem selliseid ruume, kus me oleme vaid hetkelised külalised. Need kujundavad meie elu sünnitussaalist kuni vanadekoduni. Me tormame läbi kaubamajade ja supermarketite, läbi lennujaamade ja sadamate.
Olla teel, ilma et kunagi kohale jõutaks, see on kolme aastatuhande leitmotiiv. Me oleme moodsad nomaadid.... Kodu kui paik, kus pikemalt elatakse, kus ehitatakse üles oma sotsiaalne ümbrus, kuhu ikka ja uuesti tagasi pöördutakse, on ammugi muutunud defitsiitseks kaubaks.
Samal ajal kui mitte-paigad üha enam meie elus ruumi võtavad, kujuneb appihüüd "kodu", "oma maa" ja "juurte" järel üha suuremaks.
On üllatav, et Jumal, kes kõike teab ja kõiki olukordi tunneb, laseb oma Pojal sündida linnas, mis tänu roomlaste poolt korraldatud rahvaloendusele on muutunud transiitruumiks, kohaks, kus pole kohta. Laps on kohe kohe sündimas, aga koht, kuhu Ta asetada, puudub. Lõpuks maanduvad Joosep, Maarja ja Jeesuslaps Petlemma taga koopas.
Risttee Koguduse esimene aasta on läinud oma kohta otsides. Kui vaatame meie vanemate koguduste ajalugu, mis tänini on elujõulised, siis nendegi esimesed aastad möödusid oma kohta otsides. See on võimaluste ja rännaku vaevaline, kuid lootusrikas aeg. Sest kus me ka iial ei viibiks, transiitruumis või kodus, meile on sündinud Õnnistegija – Immaanuel, Jumal on meiega.
21 December 2007
Külaliskirjutaja pastor Joosep Tammo: Aasta ristteel
Kirjutas risttee kell 11:46
Sildid: külalisblogija, mõtisklus
Subscribe to:
Comment Feed (RSS)
|